Medallists
Home > Medallists
Asian Youth Games
  Sport Event Name of athlete Medal
2013 Nanjing
  Squash - Girl's Team CHAN Ho Ching / CHAN Pansy Pui Hei / CHOI Uen Shan
  Swimming - Boy's 50m Backstroke LAU Shiu Yue
  Squash - Boy's Team LAU Tsz Kwan / LO Cheuk Hin Chris / YUEN Tsun Hei
  Swimming - Girl's 200m Breaststroke YEUNG Jamie Zhen Mei
  Swimming - Girl's 50m Freestyle LEUNG Ya Ting Noel
  Fencing - Men's Foil Individual CHEUNG Ka Long
  Badminton - Men's Singles LEE Cheuk Yiu
  Swimming - Girl's 100m Breaststroke YEUNG Jamie Zhen Mei
  Swimming - Girl's 200m Backstroke Wan Ching Man, Andrea
  Fencing - Women's Epee Individual HO Tik Lam Debbie
  Rugby - Rugby Sevens - Men Rugby Men Team
  Squash - Women's Individual CHAN Pansy Pui Hei
  Fencing - Women's Foil Individual LAU Cheuk Yu
  Rugby - Rugby Sevens - Women Rugby Women Team
  Squash - Men's Individual YUEN Tsun Hei
  Squash - Women's Individual CHOI Uen Shan
  Table Tennis - Men's Singles LAM Siu Hang
  Table Tennis - Women's Singles DOO Hoi Kem
  Table Tennis - Women's Singles LAM Yee Lok
  Diving - Men’s 3M Springboard ZENG Tian Yi
2009 Singapore
  Swimming - Boys' 100m Freestyle LUM Ching Tat
  Swimming - Girls' 200m Breaststroke KONG Yvette Man-Yi
  Swimming - Girls' 50m Backstroke LAU Yin Yan Claudia
  Swimming - Boys'50m Backstroke CHUNG Lai Yeung
  Swimming - Boys' 50m Freestyle LUM Ching Tat
  Swimming - Girls' 50m Freestyle AU Hoi Shun Stephanie
  Tenpin Bowling - Boys' Team MAK Cheuk Yin / TSANG Yin Ki / TSE Chung Yin / WONG Kwan Yuen
  Swimming - Girls' 100m Breaststroke KONG Yvette Man-Yi
  Swimming - Girls' 200m Backstroke LAU Yin Yan Claudia
  Swimming - Girls' 4x100m Medley Relay AU Hoi Shun Stephanie / KONG Yvette Man-Yi / LAU Yin Yan Claudia / TOWN Jennifer Ka Hang
  Swimming - Boy's 50m Butterfly NG Chun Nam Derick
  Swimming - Girls' 50m Butterfly CHAN Kin Lok
  Swimming - Boys' 4x100m Freestyle Relay CHEUNG Kin Tat Kent / CHUNG Lai Yeung / LUM Ching Tat / NG Chun Nam Derick
  Athletic - Boys' Long Jump PANG Ying Kit
  Swimming - Girls' 100m Backstroke LAU Yin Yan Claudia
  Swimming - Girls' 400m Freestyle AU Hoi Shun Stephanie
  Tenpin Bowling - Boys' Singles MAK Cheuk Yin
  Athletic - Girls' High Jump FUNG Wai Yee