Medallists
Home > Medallists
Asian Indoor and Martial Arts Games
  Sport Event Name of athlete Medal
2017 Ashgabat
  DanceSport - Paso Doble TIN Lai Ki/ CHAN Hing Wai
  DanceSport - Rumba TIN Lai Ki/ CHAN Hing Wai
  Short Course Swimming - Women's 4x100m Medley Relay AU Hoi Shun Stephanie/ CHAN Kin Lok/ IP Rainbow/ SZE Hang Yu
  DanceSport - Salsa LAM Wai Yi/ NG Sum Chun
  DanceSport - Tango LIU Wan Hin/ LIU Kai Sum Sam
  DanceSport - Waltz LIU Wan Hin/ LIU Kai Sum Sam
  Short Course Swimming - Women's 100m Freestyle SZE Hang Yu
  Indoor Tennis - Men's Doubles WONG Chun Hun/ WONG Hong Kit
  Short Course Swimming - Men's 100m Individual Medley MAK Ho Lun Raymond
  Short Course Swimming - Women's 50m Breaststroke KONG Yvette Man Yi
  Short Course Swimming - Women's 100m Backstroke AU Hoi Shun Stephanie
  Short Course Swimming - Women's 4x50m Freestyle Relay AU Hoi Shun Stephanie/ CHAN Kin Lok/ SZE Hang Yu/ TAM Hoi Lam
  Short Course Swimming - Women's 200m Freestyle HO Nam Wai
  Short Course Swimming - Women's 50m Butterfly CHAN Kin Lok
  Short Course Swimming - Women's 100m Butterfly CHAN Kin Lok
  Track Cycling - Men's Omnium LEUNG Chun Wing
  Track Cycling - Women's Omnium DIAO Xiaojuan
  Short Course Swimming - Women's 4x100m Freestyle Relay AU Hoi Shun Stephanie/ HO Nam Wai/ SZE Hang Yu/ WONG Cho Ying
  Short Course Swimming - Women's 50m Backstroke WONG Toto Kwan To
  Billiard Sports - Women's 6-Red Snooker Singles NG On Yee
  Billiard Sports - Women's 6-Red Snooker Singles WAN Ka Kai
  Bowling - Men's Doubles MAK Cheuk Yin/ WU Siu Hong
  Short Course Swimming - Women's 4x50m Medley Relay AU Hoi Shun Stephanie/ CHAN Kin Lok/ KONG Yvette Man-Yi/ SZE Hang Yu/ IP Rainbow/ LAU Sze Wing Erica/ TAM Hoi Lam/ WONG Yuk Yan
  Track Cycling - Women's Keirin LEE Wai Sze
  Short Course Swimming - Women's 100m Breaststroke IP Rainbow
  Track Cycling - Men's Team Pursuit KO Siu Wai/ LAW Tsz Chun/ LEUNG Chun Wing/ LEUNG Ka Yu/ MOW Ching Yin
  Short Course Swimming - Women's 100m Breaststroke KAN Cheuk Tung Natalie
  Track Cycling - Women's Keirin MA Wing Yu
  Track Cycling - Women's Team Sprint LEE Wai Sze/ LI Yin Yin/ MA Wing Yu
  Bowling - Men's Singles TSE Chun Hin
  Track Cycling - Women's Sprint LEE Wai Sze
  Indoor Athletics - Men’s Long Jump CHAN Ming Tai
  Indoor Athletics - Women’s 60m Hurdles LUI Lai Yiu
  Indoor Athletics - Men’s 60m Hurdles CHEUNG Wang Fung
  Indoor Athletics - Women's High Jump YEUNG Man Wai
2013 Incheon
  Bowling - Men's Team of Four MAK Cheuk Yin / TSANG Pak Kei / TSENG Tak Hin / WU Siu Hong
  DanceSport - Latin - Paso Doble CHAN Hing Wai / TIN Lai Ki
  Short Course Swimming 25M - Women's 100m Individual Medley SZE Hang Yu
  Short Course Swimming 25M - Women's 4x100m Medley Relay AU Hoi Shun Stephanie / KONG Yvette Man-Yi / CHAN Kin Lok / SZE Hang Yu
  Billiard - Women's 6 Red Snooker Single NG On Yee
  Billiard - Men's 9 Ball Single KWOK Chi Ho
  Billiard - Women's 6 Red Snooker Single IP Wan In, Jaique
  Muay - Men's -63.5kg CHIN Ngai Chung
  Short Course Swimming 25M - Women's 100m Backstroke AU Hoi Shun Stephanie
  Short Course Swimming 25M - Women's 4 x 50m Freestyle Relay SZE Hang Yu / YU Wai Ting / AU Hoi Shun Stephanie / CHAN Kin Lok
  Short Course Swimming 25M - Men's 4 x 100m Freestyle Relay Wong Chen Ho Jeremy / NG Chun Nam Derick / CHEUNG Kin Tat Kent / WONG Kai Wai David
  Short Course Swimming 25M - Women's 50m Backstroke AU Hoi Shun Stephanie
  Short Course Swimming 25M - Women's 100m Butterfly SZE Hang Yu
  Short Course Swimming 25M - Women's 4 x 100m Freestyle Relay YU Wai Ting / CHAN Kin Lok / SZE Hang Yu / AU Hoi Shun Stephanie
  Bowling - Men's Singles MAK Cheuk Yin
  Short Course Swimming 25m - Women's 50m Freestyle SZE Hang Yu
  Short Course Swimming 25m - Women's 4x50m Medley Relay AU Hoi Shun Stephanie / KONG Yvette Man-Yi / CHAN Kin Lok / SZE Hang Yu