Medallists
Home > Medallists
Gold 
  Sport Event Name of athlete Medal
2018 Jakarta Palembang ( Asian Games )
  Cycling (Track) - Men's Madison CHEUNG King Lok/ LEUNG Chun Wing
  Cycling (Track) - Women's Keirin LEE Wai Sze
  Cycling (Track) - Women's Sprint LEE Wai Sze
  Equestrian - Individual Dressage SIU Jacqueline Wing Ying
  Gymnastics - Men's Vault SHEK Wai Hung
  Rugby Sevens - Men's Hong Kong Men's Rugby Sevens Team
  Squash - Men's Singles AU Chun Ming
  Squash - Women's Team AU Wing Chi Annie/ CHAN Ho Ling/ HO Tze Lok/ LEE Ka Yi
2017 Ashgabat ( Asian Indoor and Martial Arts Games )
  Indoor Athletics - Women’s 60m Hurdles LUI Lai Yiu
  Short Course Swimming - Women's 100m Backstroke AU Hoi Shun Stephanie
  Short Course Swimming - Women's 100m Butterfly CHAN Kin Lok
  Short Course Swimming - Women's 4x100m Medley Relay AU Hoi Shun Stephanie/ CHAN Kin Lok/ IP Rainbow/ SZE Hang Yu
  Short Course Swimming - Women's 4x50m Medley Relay AU Hoi Shun Stephanie/ CHAN Kin Lok/ KONG Yvette Man-Yi/ SZE Hang Yu/ IP Rainbow/ LAU Sze Wing Erica/ TAM Hoi Lam/ WONG Yuk Yan
  Track Cycling - Men's Omnium LEUNG Chun Wing
  Track Cycling - Women's Keirin LEE Wai Sze
  Track Cycling - Women's Omnium DIAO Xiaojuan
  Track Cycling - Women's Sprint LEE Wai Sze
  Track Cycling - Women's Team Sprint LEE Wai Sze/ LI Yin Yin/ MA Wing Yu
2014 Phuket ( Asian Beach Games )
  Extreme Sports - Skateboard - Game of S.K.A.T.E LUK Chun Yin
  Extreme Sports - Skateboard - Stunt Park TANG Chun Yin Johnnie
  Squash - Women's Singles LIU Tsz Ling
2014 Incheon ( Asian Games )
  Cycling - Track (Women's Sprint) LEE Wai Sze
  Cycling - Track (Women’s Keirin) LEE Wai Sze
  Gymnastics - Men's Vault SHEK Wai Hung
  Rowing - Lightweight Men's Single Sculls LOK Kwan Hoi
  Windsurfing - Men's Mistral CHENG Kwok Fai
  Windsurfing - Women's RS:X CHAN Hei Man Hayley Victoria
2014 Nanjing ( Youth Olympic Games )
  Badminton - Mixed Doubles NG Tsz Yau (With Malaysian player)
  Fencing - Mixed Continental Team CHIEN Kei Hsu Albert/ CHOI Chun Yin Ryan (With other Japanese and Korean players)
2013 Tianjin ( East Asian Games )
  Bowling - Men's Masters WU Siu Hong
  Cycling - Women's 200m Sprint LEE Wai Sze
  Fencing - Men's Team Foil Men's Team Foil
  Squash - Men's Individual LEE Ho Yin
  Squash - Men's Team Men's Team
  Squash - Women's Individual CHAN Ho Ling
  Squash - Women's Team Women's Team
  Wushu (Sanda) - Men's 60kg LI Sone Wai
  Wushu (Taolu) - Men's Duilian CHENG Chung Hang/ LEUNG Cheuk Hei/ LEUNG Ka Wai
  Wushu (Taolu) - Women's Daoshu & Gunshu all-round GENG Xiaoling
2013 Nanjing ( Asian Youth Games )
  Fencing - Men's Foil Individual CHEUNG Ka Long
  Rugby - Rugby Sevens - Men Rugby Men Team
2013 Incheon ( Asian Indoor and Martial Arts Games )
  Bowling - Men's Singles MAK Cheuk Yin
  Bowling - Men's Team of Four MAK Cheuk Yin / TSANG Pak Kei / TSENG Tak Hin / WU Siu Hong
  DanceSport - Latin - Paso Doble CHAN Hing Wai / TIN Lai Ki
2010 Guangzhou ( Asian Games )
  Billiard - Men's Snooker Singles FU Ka Chun Marco
  Billiard - Women's 6-Red Snooker Team IP Wan In Jaique / NG On Yee / SO Man Yan
  Cycling - BMX - Men's Race WONG Steven P.M.J.
  Cycling - Men's Cross-country Cycling CHAN Chun Hing
  Cycling - Men's Individual Road Race WONG Kam Po
  Cycling - Women’s 500m Time Trial LEE Wai Sze
  Windsurfing - Men's Mistral CHAN King Yin
  Wushu - Women's Changquan GENG Xiaoling
2009 Hong Kong ( East Asian Games )
  Badminton - Women's Single YIP Pui Yin
  Billiard - Men’s 15-red Snooker Team CHAN Kwok Ming / FU Ka Chun Marco / FUNG Kwok Wai
  Billiard - Men’s Single 9-ball KWOK Chi Ho
  Cycling - BMX Men Elite WONG Steven Patrick Marie Josee
  Cycling - Indoor Artistic Cycling (Men Pair) YU Sum Yee Samuel / LO Ting Hin
  Cycling - Men's Individual Road Race TANG Wang Yip
  Football - Men Men's Football Team
  Judo - Men's - 55kg YU Kin Ting
  Rowing - Men's Lightweight Double Sculls CHOW Kwong Wing / SO Sau Wah
  Squash - Men's Double LAU Siu Wai Dick / NGAN Lun Cheung Roger
  Squash - Men's Single LAU Siu Wai Dick
  Squash - Men's Team AU Chun Ming / KWONG Yu Shun / LAU Siu Wai Dick / LEE Ho Yin
  Squash - Mixed Double AU Chun Ming / AU Wing Chi Annie
  Squash - Women's Double CHAN Ho Ling / CHIU Wing Yin
  Squash - Women's Single CHIU Wing Yin
  Squash - Women's Team AU Wing Chi Annie / CHAN Ho Ling / CHIU Wing Yin / MAK Pui Hin
  Table Tennis - Mixed Doubles KO Lai Chak / TIE Ya Na
  Table Tennis - Women's Team JIANG Hua Jun / TIE Ya Na / LIN Ling / LAU Sui Fei / ZHANG Rui
  Windsurfing - Men's Mistral Heavy Weight LEUNG Ho Tsun Andy
  Windsurfing - Men's Mistral Light Weight CHENG Kwok Fai
  Windsurfing - Women RS:X CHAN Wai Kei
  Wushu - Men's Nanquan & Nangun all-round HE Jingde
  Wushu - Taolu (Men's Duilian) CHENG Chung Hang / HEI Zhi Hong / LEUNG Ka Wai
  Wushu - Taolu (Women's Duilian) KWAN Ning Wai / YUEN Ka Ying / ZHENG Tian Hui
  Wushu - Women's Daoshu & Gunshu all-round GENG Xiao Ling
  Wushu - Women's Jianshu & Qiangshu all-round ZHENG Tian Hui
2009 Vietnam ( Indoor Games )
  Dragon & Lion Dance - Dragon Dance (Compulsory Routine) Hong Kong Dragon Dance Team
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 100m Breaststroke) KONG Yvette Man-Yi
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 4x100m Freestyle Relay) KONG Yvette Man-Yi / TSAI Hiu Wai Sherry / LAU Yin Yan Claudia / SZE Hang Yu
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 4x100m Medley Relay) KONG Yvette Man-Yi / TSAI Hiu Wai Sherry / LAU Yin Yan Claudia / SZE Hang Yu
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 4x50m Medley Relay) TSAI Hiu Wai Sherry / KONG Yvette Man-Yi / SZE Hang Yu / YU Wai Ting
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 50m Breaststroke) KONG Yvette Man-Yi
2009 Singapore ( Asian Youth Games )
  Swimming - Boys' 100m Freestyle LUM Ching Tat
  Swimming - Boys' 4x100m Freestyle Relay CHEUNG Kin Tat Kent / CHUNG Lai Yeung / LUM Ching Tat / NG Chun Nam Derick
  Swimming - Boys' 50m Freestyle LUM Ching Tat
  Tenpin Bowling - Boys' Singles MAK Cheuk Yin
  Tenpin Bowling - Boys' Team MAK Cheuk Yin / TSANG Yin Ki / TSE Chung Yin / WONG Kwan Yuen
2009 Shandong ( All China Games )
  Cycling - Men's Individual Road Race WONG Kam Po
  Equestrian - Jumping Individual Event Patrick LAM
2008 Bali ( Asian Beach Games )
  Marathon Swimming - Women's 5 km TANG Wing Yung Natasha Terri
  Triathlon - Men LEE Chi Wo Daniel
  Windsurfing - Mistral OD Light Weight (Men) CHENG Kwok Fai
2007 Macau ( Indoor Games )
  Billiard - Men's Snooker Team FUNG Kwok Wai / CHAN Wai Ki / CHAN Kwok Ming
  Cycling - Indoor Artistic Cycling (Men Pair) LO Ting Hin / YU Sum Yee
  Cycling - Indoor Artistic Cycling (Women Pair) LO Wai Man / MUI Ho Yee
  Muay Thai - Flyweight 48kg - 51kg CHAN Kai Tik
  Swimming - 25m Short Course Swimming (4x50m Medley Relay - Women) TSAI Hiu Wai Sherry / SUEN Ka Yi / SZE Hang Yu / Hannah WILSON
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 100m Backstroke) TSAI Hiu Wai Sherry
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 100m Butterfly) Hannah WILSON
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 100m Freestyle) Hannah WILSON
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 100m Individual Medley) TSAI Hiu Wai Sherry
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 200m Individual Medley) TSAI Hiu Wai Sherry
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 4x100m Freestyle Relay) TSAI Hiu Wai Sherry / AU Hoi Shun Stephanie / SZE Hang Yu / Hannah WILSON
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 4x100m Medley Relay) TSAI Hiu Wai Sherry / SUEN Ka Yi / AU Hoi Shun Stephanie / Hannah WILSON
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 4x50m Freestyle Relay) TSAI Hiu Wai Sherry / AU Hoi Shun Stephanie / SZE Hang Yu / Hannah WILSON
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 50m Backstroke) TSAI Hiu Wai Sherry
  Swimming - 25m Short Course Swimming (Women's 50m Butterfly) SZE Hang Yu
2006 Doha ( Asian Games )
  Badminton - Women's Singles WANG Chen
  Bodybuilding - Men's 75kg CHAN Yun To
  Cycling - Men's 40km Points Race CHEUNG King Wai
  Cycling - Men's Individual Road Race WONG Kam Po
  Table Tennis - Men's Doubles KO Lai Chak / LI Ching
  Windsurfing - Men's Mistral Light CHAN King Yin
2005 Bangkok ( Indoor Games )
  Athletic - Indoor 60m Men TANG Yik Chun
  Cycling - Indoor Artistic Men's Single YU Sum Yee
  Cycling - Indoor Men's Double Artistic LO Ting Hin / YU Sum Yee
  Cycling - Indoor Women's Double Artistic MUI Ho Yee / LO Wai Man
  Swimming - 25m Short Coursev(4x50m Freestyle Relay - Women) SZE Hang Yu / CHAN Yu Ning / WONG Hiu Nam, Joyce / FUNG Wing Yan
  Swimming - 25m Short Course Swimming (100m Ind. Medley - Women) SZE Hang Yu
  Swimming - 25m Short Course Swimming (4x25m Freestyle Relay - Women) SZE Hang Yu / CHAN Yu Ning / WONG Hiu Nam, Joyce / FUNG Wing Yan
  Swimming - 25m Short Course Swimming (4x25m Medley Relay - Women) SZE Hang Yu / CHAN Yu Ning / SUEN Ka Yi / FUNG Wing Yan
  Swimming - 25m Short Course Swimming (50m Breaststroke - Women) SUEN Ka Yi
  Swimming - 25m Short Course Swimming (50m Butterfly - Women) SZE Hang Yu
  Swimming - 25m Short Course Swimming (50m Freestyle - Women) SZE Hang Yu
  Swimming - 25mShort Course Swimming (4x50m Medley Relay - Women) SZE Hang Yu / CHAN Yu Ning / SUEN Ka Yi / FUNG Wing Yan
2005 Macau ( East Asian Games )
  Shooting - Men's 25m Standard Pistol WONG Fai
  Wushu - Men's Duilian CHAN Siu Kit / CHOW Ting Yu / TO Yu Hang
2005 Nanjing ( All China Games )
  Cycling - Men's BMX Steven WONG
2002 Busan ( Asian Games )
  Billiard - (Snooker Team) CHAN Kwok Ming / FU Ka Chun Marco / FUNG Kwok Wai
  Squash - Women's Single CHIU Wing Yin Rebecca
  Table Tennis - Mixed Doubles CHEUNG Yuk / TIE Ya Na
  Windsurfing - Mistral Women LEE Lai Shan
2001 Osaka ( East Asian Games )
  Tenpin Bowling - Men's Doubles HUI Cheung Kwok Sunny/ WU Siu Hong
  Tenpin Bowling - Men's Masters WU Siu Hong
  Wushu - Women's Taijiquan LI Fai
2001 Guangzhou ( All China Games )
  Cycling - 180km Individual Road Race WONG Kam Po
  Cycling - Point Race HO Siu Lun
1998 Bangkok ( Asian Games )
  Billiard - Team Snooker CHAN Kwok Ming / CHAN Wai Tat / FU Ka Chun Marco
  Cycling - Men's Indivdual Road Race WONG Kam Po
  Tenpin Bowling - Men's Master HUI Cheung Kwok
  Windsurfing - Mistral Women LEE Lai Shan
  Wushu - Women's Nanquan NG Siu Ching
1997 Busan ( East Asian Games )
  Wushu - Women's Nanquan NG Siu Ching
1997 Shanghai ( All China Games )
  Cycling - Men's Individual Road Race WONG Kam Po
1996 Atlanta ( Olympic Games )
  Windsurfing - Mistral Women LEE Lai Shan
1993 Shanghai ( East Asian Games )
  Rowing - Women's Lightweight Single Sculls HO Kim Fai
1986 Seoul ( Asian Games )
  Tenpin Bowling - Women's Singles Cathrine CHE