Medallists
Home > Medallists
Sport Event Name of athlete Medal
2014 Incheon ( Asian Games )
Cycling - Track (Women's Sprint) LEE Wai Sze
Cycling - Track (Women’s Keirin) LEE Wai Sze
Gymnastics - Men's Vault SHEK Wai Hung
Rowing - Lightweight Men's Single Sculls LOK Kwan Hoi
Windsurfing - Men's Mistral CHENG Kwok Fai
Windsurfing - Women's RS:X CHAN Hei Man Hayley Victoria
Bowling - Men's Masters WU Siu Hong
Cycling - Mountain Bike (Men's Cross Country) CHAN Chun Hing
Karate - Men's -75kg LEE Ka Wai
Rowing - Lightweight Men's Double Sculls CHOW Kwong Wing/ TANG Chiu Mang
Rowing - Lightweight Men's Quadruple Sculls CHOW Kwong Wing/ KWAN Ki Cheong/ LEUNG Chun Shek/ TANG Chiu Mang
Rowing - Lightweight Women's Single Sculls LEE Ka Man
Rowing - Women's Single Sculls LEE Ka Man
Rugby - Men's Rugby Hong Kong Men's Rugby Team
Table Tennis - Mixed Doubles LEE Ho Ching/ JIANG Tianyi
Windsurfing - Men's RS:X LEUNG Ho Tsun Andy
Windsurfing - Women's RS:One LO Sin Lam Sonia
Wushu (Taolu) - Women's Changquan GENG Xiaoling
Athletics - Men's 4x100m Relay LAI Chun Ho/ NG Ka Fung/ SO Chun Hong/ TANG Yik Chun/ TSUI Chi Ho
Badminton - Men's Singles WEI Nan
Bowling - Men's Team of Five Men's Team of Five
Cycling - Road (Men's Road Race) LEUNG Chun Wing
Cycling - Road(Women's Individual Time Trial) WONG Wan Yiu Jamie
Cycling - Track (Men's Omnium) CHEUNG King Lok
Equestrian - Eventing Team Nicole Michele FARDEL/ HO Yuen Yan Annie/ HO Thomas Edward Heffernan
Fencing - Men's Individual Sabre LAM Hin Chung
Fencing - Men's Team Foil Men's Team Foil
Fencing - Men's Team Sabre Men's Team Sabre
Fencing - Women's Individual Epee KONG Man Wai Vivian
Fencing - Women's Individual Foil LIN Po Heung
Fencing - Women's Team Epee Women's Team Epee
Fencing - Women's Team Foil Women's Team Foil
Fencing - Women's Team Sabre Women's Team Sabre
Sailing - Hobie 16 - Open Multihull TONG Kit Fong/ TONG Yui Shing
Squash - Men's Singles LEE Ho Yin
Squash - Men's Team Men's Team
Squash - Women's Singles AU Wing Chi Annie
Squash - Women's Team Women's Team
Swimming - Men's 4 x 100m Freestyle Relay CHEAH Geoffrey Robin/ CHEUNG Kin Tat Kent/ MAK Ho Lun Raymond/ NG Chun Nam Derick/ WONG Chen Ho Jeremy/ WONG Kai Wai David
Swimming - Women's 4 x 100m Freestyle Relay AU Hoi Shun Stephanie/ CHENG Camille Lily Mei/ Siobhan Bernadette HAUGHEY/ SZE Hang Yu
Swimming - Women's 4 x 200m Freestyle Relay AU Hoi Shun Stephanie/ CHENG Camille Lily Mei/ Siobhan Bernadette HAUGHEY/ SZE Hang Yu
Swimming - Women's 4x100m Medley Relay AU Hoi Shun Stephanie/ CHAN Kin Lok/ Siobhan Bernadette HAUGHEY/ KONG Yvette Man Yi/ LAU Yin Yan Claudia/ SZE Hang Yu/ TAM Hoi Lam/ YEUNG Jamie Zhen Mei
Table Tennis - Women's Doubles LEE Ho Ching/ NG Wing Nam